Bezpieczny kredyt 2% – co to takiego?

1 lipca 2023 r. w życie wejdzie program „Bezpieczny kredyt 2%”. Nowy program zostanie wprowadzony poprzez ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która to poprzez zapisy art. 29 wprowadza zmiany w ustawie z dnia 1 października 2021 r. o rodzinnym kredycie mieszkaniowym, która to za kilka dni przyjmie brzmienie: ustawa o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2%. Celem wprowadzenia programu dopłat do kredytu mieszkaniowego ma być pomoc w rozwiązaniu problemów mieszkaniowych wśród młodych osób, które w planach mają zakup pierwszego mieszkania lub domu. Czy rzeczywiście program „Bezpieczny kredyt 2%” ułatwi życie milionom Polaków, czy może bardziej będzie ratunkiem dla branży deweloperskiej oraz skorzystają na nim instytucje pośrednictwa finansowego? Na te i inne pytania odpowiemy sobie w dzisiejszym wpisie.

Bezpieczny kredyt 2% – dla kogo?

Z omawianego w dzisiejszym wpisie programu będzie mogła skorzystać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku, gdy o bezpieczny kredyt ubiegają się małżonkowie lub rodzice wspólnego dziecka, warunki te spełnić musi tylko jedno z małżonków/partnerów.

Bezpieczny kredyt 2% – na co?

Ustawa nie narzuca limitu cen za 1 m2 mieszkania lub domu. Mamy możliwość zakupu mieszkania/domu zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dopłata może obejmować nie tylko zakup lokum, ale również wydatki poniesione w związku z zakupem gruntu, budowy czy wykończenia lokum.

Bezpieczny kredyt 2% – ile wynosi?

Ustawa przewiduje maksymalne kwoty kredytu, tj,:

  • Do 500.000,00 zł dla singli,
  • Do 600.000,00 zł w przypadku małżeństwa lub w przypadku, gdy w skład gospodarstwa domowego wchodzi co najmniej jedno dziecko.

Maksymalną kwotę własną, jaką może uiścić kredytobiorca przy zaciąganiu zobowiązania jest 200 tysięcy złotych. Minimalnego wkładu własnego program nie przewiduje.

Bezpieczny kredyt 2% – na jakich zasadach będzie działał?

Dopłaty z programy Bezpieczny kredyt 2% będą obowiązywały przez pierwsze 10 lat spłaty kredytu. W tym okresie kredyt będzie musiał być spłacany w formule rat malejących. Po 10 latach kredyt będzie domyślnie spłacany w ratach równych.

Podkreślić należy, iż w programie Bezpieczny kredyt 2% nazwa może być trochę myląca dla niezorientowanego odbiorcy. Nazwa programu mówi tylko o 2%, lecz musimy wiedzieć, że jest jeszcze marża oraz prowizja banku, która zostanie doliczona do rzeczywistego oprocentowania. Pomimo tego, program ma być znacznie bardziej opłacalny jak rynkowe propozycje kredytów hipotecznych.

Bezpieczny kredyt 2% – jak go uzyskać?

Pamiętajmy, jak przy każdym kredycie, bank musi zbadać naszą zdolność kredytową, co wcale nie wydaje się prostą sprawą. Należy zwrócić uwagę, że bank dokonując oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy w dniu udzielenia finansowania zobowiązany jest uwzględnić cały okres spłaty kredytu.

Bezpieczny kredyt 2% – potencjalne wady?

Ekonomiści zauważają, że na programie Bezpieczny kredyt 2% najwięcej mogą zarobić deweloperzy. W ostatnim czasie mięliśmy do czynienia z tendencją spadkową cen mieszkań w Polsce. Niedługo może się to zmienić, bowiem poprzez program, mieszkania mogą zdecydowanie podrożeć (co już powoli się dzieje).

Kolejną wątpliwością podkreślaną przez ekonomistów są nieznane wysokości potencjalnych marż i prowizji naliczanych przez banki przy stosowaniu omawianego programu.

Wiele osób boryka się również z pytaniem: co będzie po 10 latach niskich rat? Niestety, nie umiemy odpowiedzieć na to pytanie.

Podsumowując, rządowy program Bezpieczny kredyt 2%, z jednej strony otwiera możliwość posiadania własnego lokum przez młodych ludzi. Z drugiej strony zaś, analizując przepisy wprowadzanego programu nabiera się coraz to nowych wątpliwości. Nie jest to program, do którego powinno dołączyć się bez zastanowienia. Pamiętajmy, iż każda tak poważna decyzja powinna zostać omówiona indywidualnie z doradcą, który specjalizuje się w tym zakresie.

Opublikuj:

Pozostałe artykuły

Kradzież a kradzież z włamaniem

Pojęcie kradzieży jest dobrze znane i szeroko stosowane w prawie karnym, jednak warto zrozumieć różnice między przestępstwem kradzieży a kradzieżą z włamaniem, gdyż mają one

Konfrontacja w procesie karnym

Proces karny to złożony mechanizm, mający na celu ustalenie prawdy i wymierzenie sprawiedliwości. Jednym z kluczowych elementów procesu dowodzenia w sprawach karnych jest konfrontacja, czyli

Skontaktuj się z nami

Naszym celem jest pomaganie ludziom w najlepszy możliwy sposób. Jest to podstawowa zasada w każdej sprawie i przyczyna do sukcesu. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać konsultację. 

Obszary działań

Skontaktuj się z nami